Обробка металу: види та особливості
При виготовленні різних металевих виробів сам матеріал піддається різним процесам, провідним до зміни його властивостей, характеристик, розмірів і форми. Для цього застосовуються різні способи обробки металу. Це цілий комплекс методик і технологій, що застосовуються у виробництві й промисловості. Всі застосовувані способи мають на увазі застосування сучасного, спеціально розробленого інструментарію та обладнання. Таким чином, досягаються оптимальні для виконання конкретних завдань форма, структура і властивості кінцевих продуктів. Люди обробляли метал – від міді і до високоякісних сплавів – ще з давніх часів. За тривалий термін технології значно розвинулися і вдосконалилися.
Способи обробки металу
Оскільки коло використання металевих виробів вкрай широкий, і вони активно використовуються як в різних видах машинобудування, так і в інших сферах народного господарства, методи обробки металів також відрізняються різноманітністю. Перерахуємо найпопулярніші з них:
- обробка під тиском;
- механічна обробка;
- зварювання;
- лиття.
Від застосовуваних способів залежить здатність виконувати ті чи інші функції, стійкість до негативних факторів і т.д. Для поліпшення якихось властивостей основні види обробки металів можуть комбінуватися один з одним. Самі вони вибираються в залежності від цілей застосування – в побуті, будівництві, виробництві і т.д.
Як вибираються методи обробки матеріалів
Види технологічних процесів обробки матеріалів визначаються в залежності від наступних хімічних і фізичних властивостей сталей:
- міцність і твердість – при точінні і різанні;
- температура гарту і плавлення – при термічній обробці.
Також існує залежність від поставлених завдань:
- штампування;
- шліфування;
- розпилювання;
- створення фігурної поверхні.
Крім зазначених вище існують такі типи обробки металу:
- електричний (в тому числі проходження заряду через матеріал);
- токарний – в результату досягається задана форма;
- термічний – з використанням високих температур, що впливають на властивості продукту;
- зварювальний – використовуються різні види зварювання;
- художній – виробам надається естетичний зовнішній вигляд.
Приклади технологічних процесів обробки під тиском
Сучасна обробка металу – це різноманітні способи і технології, що включають термічну обробку і без нее.Технологіческіе варіанти, які використовують тиск, дозволяють досягти потрібну форму і конфігурацію без порушення цілісності застосовуваної заготовки. Таким чином, досягається пластична деформація, при якій тільки частково зміщуються тільки окремі ділянки деталі. Обробляти металеві заготовки таким чином можна з використанням наступних технологічних процесів:
- кування (в тому числі і художня);
- штампування;
- волочіння;
- обробка під пресом;
- прокатка.
Це все – широко застосовуються в сучасній промисловості процеси. При їх використанні створюються деталі з точними розмірами і відповідними заданих параметрах характеристиками. Для роботи з вихідною сировиною використовується сучасне, високотехнологічне обладнання.
шляхом видалення зайвого. При цьому використовуються ріжучі інструменти. Це дуже популярний спосіб створення різних деталей і елементів. До цього різновиду відносяться:
- обробка абразивними матеріалами;
- вплив за допомогою напилка;
- нарізкарізьблення;
- робота на токарному верстаті.
Лиття
Така металообробка має на увазі використання високих температур, яким піддаються дані метали і сплави, а також спеціальні форми. Матеріал плавиться, приймаючи пластичні властивості, і заливається в них. Після застигання витягується звідти і піддається подальшій обробці. Деталі, одержувані внаслідок цього, називають виливками.
Зварювання
Ця технологія використовується для міцного з’єднання між собою різних деталей і елементів. Їх краю розігріваються і з’єднаються в такому стані один з одним. Після охолодження відбувається надійне з’єднання один з одним. При цьому залишається помітний слід у вигляді шва. Сучасні технології дозволяють добитися рівного і не дуже помітного, але надійного шва.Данная термічна обробка деталей може здійснюватися з використанням різних технологій. Це може бути плазмова різка металу і інші способи:
- пайка;
- газове зварювання;
- електрична.
Також є і так звана холодне зварювання, але це вже інші методи обробки матеріалів. При ній відбувається вдавлення кромок з’єднувальних деталей без їх нагрівання. Це відносно нова, але вже досить популярна технологія.